Lokalombud 2019


Våra lokalombud är medlemmar som varit med länge i föreningen och som ställer upp som kontaktpersoner. Några ordnar skrivargrupper, andra berättarkvällar. Kontakta ett ombud nära dig och hör vad ni kan göra tillsammans.

BLEKINGE Börje Williamsson, Fläderbärsvägen 28, 293 41 Olofström, 070-743 9950, tankesmedjan.olofstrom@telia.com

DALARNA Lotta Lirkas, Faluvägen 16, 795 35 Rättvik, 070-940 8062,   lotta.lirkas@hotmail.com

DALSLAND Boel Löfgren, Norebyn Björkliden, 660 10 Dals Långed, 0531-350 41, 070-689 31 08, boellofgren@hotmail.com

GOTLAND Ingrid Vistrand, Silvåsgatan 8, 621 49 Visby, 0498-21 82 98

HÄLSINGLAND Bo Lundstein, Långbro 348, 826 95 Trönödal, 0270-362 27, 070-345 51 40

Monika Westin, Sandslån 6, 820 76 Jättendal, 070-592 51 08, westinmonika@gmail.com

AnnaCarin Bäckman, Blästavägen 6, 824 93 Hudiksvall, 070-234 1108, annacarin@bahnhof.se

JÄMTLAND Ulla Englsperger, Skogsbruksvägen 7, 831 73 Östersund, 076-109 6020, ulla_e43@hotmail.com

NORRBOTTEN Bror Kajsajuntti, Gösgränd 1, 974 52 Luleå, 0920-660 16, byprofeten@bredband.net

NÄRKE Eva Dahlström, Frejgatan 5G, 692 32 Kumla, 076-827 27 88, eva_dahlstrom@telia.com

SKÅNE Karin Stensson, Vårvädersvägen 4 G, 222 27 Lund, 046-13 31 71, gstensson@hotmail.com

SMÅLAND, JÖNKÖPINGS LÄN Lars-Erik Strand, Jägaregatan 10, 573 41 Tranås, 076-178 84 70, lars-erik.strand@ho.tranas.se

SMÅLAND, KALMAR OCH KRONOBERGS LÄN Pelle Olsson, Bruksgatan 6, 360 72 Klavreström, 0474-404 35, 076-212 67 89, pelle.olsson52@gmail.com

VÄRMLAND Gun Berger, Bäckebogatan 16 C, 654 65 Karlstad, 054-15 65 04, 073-051 18 87, gun.berger@comhem.se

VÄSTERBOTTEN Göran Lundin, Fäbodgatan 135, 931 56 Skellefteå, 070-553 98 39, info@ordvisor.com

Mina Widding, c/o Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13, 903 31 Umeå, 0733-88447, skriva@minawidding.com

VÄSTMANLAND RoseMarie Sjöberg, Brygghusgatan 20, 724 81 Västerås, 021-41 80 55, 073-800 70 10, embla43@gmail.com

VÄSTRA GÖTALAND Monika Moberg, Norra Bergvägen 16 B, 541 32 Skövde, 070-642 56 70, monika.moberg@blackhornet.me

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN, GÖTEBORG William Males, Masthuggsliden 14, 413 18 Göteborg, 070-351 11 36, malesbill@gmail.com

ÅNGERMANLAND Kurt-Göran Öberg, Matildavägen 47, 894 30 Själevad, 0660-37 66 91, 070-324 80 92, kurt-goran.oberg@telia.com

ÖSTERGÖTLAND Gun-Britt Monell, Åsundsvägen 4, 590 42 Horn, 0494-320 50, gunbrittmonell@hotmail.com